Terhi Räsänen

Solistitanssija

Suomen Kansallisbaletissa näytäntökaudella 2014-15: Pähkinänsärkijä ja Hiirikuningas: Liisa, Klaaran isosisko (Wayne Eagling ja Toer van Schayk – Pjotr Tšaikovski), Glass Pieces: Kolme paria, naiset (Jerome Robbins – Philip Glass).

Koulutus

Suomen Kansallisoopperan balettikoulu 1994–2002, opettajina mm. Venla Konttinen, Seija Silfverberg, Jarmo Rastas.
Tanssiteatteri Raatikko 1990–1994.
Kesäopintoja mm. American Ballet Theatre Summer Intensive, New York 2000, Bartholin International Ballet Seminar, Kööpenhamina 1998 ja 1999.

Kiinnitykset

Suomen Kansallisbaletti 2002–, solistitanssija 2013-.
Europa Danse, Jeunes danseures de la Communauté Européanne, Ranska 2001.

Vierailut: Kansallisbaletin vierailut Oulun kaupunginteatteri 2006, Macaon Kulttuurikeskus 2009, Singapore Arts Festival 2009, Kuopio Tanssii ja Soi 2009, Kansallisbaletin kesäkiertue 2011, 2012, 2013, 2014, Bolšoi-teatteri, Moskova 2013.

Roolit

Suomen Kansallisbaletissa: corps de ballet- ja solistitehtävissä mm. Bajadeeri (Natalia Makarova/Petipa), Giselle (Sylvie Guillem/Coralli–Perrot–Petipa), Joutsenlampi: Johtojoutsenet, Espanjalainen tanssi/solisti (Rudi van Dantzig), Joutsenlampi: Alaston joutsen (Kenneth Greve), Lokki (John Neumeier), Napoli (August Bournonville), Pähkinänsärkijä ja Hiirikuningas (Wayne Eagling, Toer van Schayk), Raymonda: Valkoinen nainen (Anna-Marie Holmes/Petipa), Romeo ja Julia (John Cranko), Tšaikovski (Patrice Bart), Tuhkimo: Talvi (Ben Stevenson), Tuhkimo - traaginen kertomus: Äiti (Terence Kohler), Veren häät: Morsian, Vaimo (Cathy Marston).
Rubies (George Balanchine), Divertimento 15 (George Balanchine), Neljä luonnekuvaa: Koleerinen, Teema II (George Balanchine), Svadebka (Jiří Kylián), Forgotten Land (Jiří Kylián), Petite Mort (Jiří Kylián), Bella Figura (Jiří Kylián), Two Fast (Jorma Elo), OFFCORE (Jorma Elo), A Million Kisses to my Skin (David Dawson), Colours (Jorma Uotinen), FLUKE (Mats Ek), Walking Mad (Johan Inger), Suite Murder (Jorma Elo), Double Evil (Jorma Elo), Kadonnut kuva (Christian Spuck), Seitsemäs sinfonia (Uwe Scholz), Cornered (Nicolo Fonte), Minus 7 (Ohad Naharin), Deca Dance Helsinki (Ohad Naharin), Lähellä (Satu Tuomisto), Before After (Annabelle Lopez Ochoa), Taivaaseen juurtunut puu (Mammu Rankanen).
Muualla: Return to a Strange Land (Jiří Kylián), Songs of a Wayfarer (Jiří Kylián), Jardi Tancat (Nacho Duato), Concertante (Hans van Manen), Pas de danse (Mats Ek), Suite des danses: solisti (Ivan Clustine).

Lisätiedot

Helsingin kansainvälinen balettikilpailu, finalisti 2005.
EBU:n nuorten tanssijoiden kilpailun Suomen karsintakilpailu 2001, 2003.
Helsingin kansainvälinen tanssikilpailu 2001.
Moran pohjoismainen balettikilpailu 2000.
Omia koreografioita yhdessä Jani Talon kanssa: Fallen (Kansallisbaletin koreografiworkshop 2012), White Glow (Kansallisbaletin kesäkiertue 2013).