Antti Keinänen

Solistitanssija

Suomen Kansallisbaletissa näytäntökaudella 2014-15: Utopia of Another Continent: Ihminen (Natália Horečná – Terry Riley, Kronos Quartet, Max Richter).

Koulutus

Suomen Kansallisoopperan balettikoulu 1995 opettajina mm. Ilkka Lampi ja Jarmo Rastas. Jatko-opinnot New York, Lontoo ja Amsterdam.

Kiinnitykset

Suomen Kansallisbaletti 2000–, solistitanssija 2010–

Vierailut: Kansallisbaletin vierailut Cagliarin Teatro Lirico 2005, Kööpenhaminan Summerdance-festivaali 2005, Oulun kaupunginteatteri 2006, Macaon Kulttuurikeskus 2009, Singapore Arts Festival 2009, Kuopio Tanssii ja Soi 2009, Kansallisbaletin kesäkiertue 2011, 2012, 2013, 2014, Bolšoi-teatteri, Moskova 2013. Muut vierailut Savonlinnan Oopperajuhlat: Aida 2005, 2008.

Roolit

Pää-, solisti- ja corps de ballet -tehtävissä mm. Anna Karenina: Konstantin Ljovin (Alexei Ratmansky), Bajadeeri (Natalia Makarova/Petipa), Don Quijote: Sancho Panza (Patrice Bart/Petipa), Giselle (Sylvie Guillem/Coralli–Perrot–Petipa), Joutsenlampi (Vladimir Bourmeister/Petipa–Ivanov), Joutsenlampi: Alexander, Pas de six (Rudi van Dantzig/Petipa–Ivanov), Kesäyön unelma (Heinz Spoerli), Kuinka äkäpussi kesytetään: Gremio (John Cranko), Lokki (John Neumeier), Napoli: Gennaro (August Bournonville), Onegin (John Cranko), Prinsessa Ruusunen: Carabosse (Javier Torres/Petipa), Prinsessa Ruusunen (Rudolf Nurejev/Ivanov), Pähkinänsärkijä ja Hiirikuningas: Pekka, Hiirikuningas, kukkaisvalssi (Wayne Eagling ja Toer van Schayk), Raymonda (Anna-Marie Holmes/Petipa), Romeo ja Julia: Benvolio (John Cranko), Seitsemän veljestä: Simeoni (Marjo Kuusela), Tshaikovski (Patrice Bart), Tuhkimo: Hovinarri (Ben Stevenson)
Earth Apples (Itzik Galili), Four Sections (Ted Brandsen), Georgia (Tero Saarinen), Kirkastunut yö (Tero Saarinen), Pierrot Lunaire: nimirooli (Glen Tetley), HAPPY is HAPPY (Jorma Elo), OFFCORE (Jorma Elo), Carmen (Marilena Fontoura), A Million Kisses to my Skin: 2. pari (David Dawson), Svadebka (Jiří Kylián), Forgotten Land (Jiří Kylián), Stepping Stones (Jiří Kylián), Sechs Tänze (Jiří Kylián), Ratsuväkeä odotellessa (Jouka Valkama), Reuna (Jouka Valkama), FLUKE (Mats Ek), Walking Mad (Johan Inger), Kadonnut kuva (Christian Spuck), Hohto/Shine (Kenneth Kvarnström), Stravinsky Violin Concerto (George Balanchine), Neljä luonnekuvaa: Melankolinen (George Balanchine), Metsänhaltija (Xin-Peng Wang), Dominium (Tim Rushton), Voluntaries (Glen Tetley), pasos nuevos (Tommi Kitti), Viides sinfonia (Stefano Giannetti), Colours (Jorma Uotinen), Ballet Pathétique (Jorma Uotinen), The Sofa (Itzik Galili), Whiteout (Simo Kellokumpu), Cornered (Nicolo Fonte), workwithinwork (William Forsythe), In the Middle, Somewhat Elevated (William Forsythe), X-it (Johanna Nuutinen), Deca Dance Helsinki (Ohad Naharin).

Lisätiedot

Tanssin kukan Nuppu-palkinto 2001.
Pro Dance -palkinto 2003.

Mukana esityksissä

Horečná-Godani-Robbins 3.10.2014 19:00
Horečná-Godani-Robbins 10.10.2014 19:00
Horečná-Godani-Robbins 16.10.2014 19:00
Horečná-Godani-Robbins 18.10.2014 19:00