Petia Ilieva

Tähtitanssija

Suomen Kansallisbaletissa näytäntökaudella 2014-15: Pähkinänsärkijä ja Hiirikuningas: Klaara (Wayne Eagling ja Toer van Schayk – Pjotr Tšaikovski), Lumikuningatar: Lumikuningatar (Kenneth Greve – Tuomas Kantelinen), Lumikuningatar: Lapin seita (Kenneth Greve – Tuomas Kantelinen), Glass Pieces: Solistipari, nainen (Jerome Robbins – Philip Glass).

Koulutus

Bulgarian Kansallisbaletin koulu 1985–93.

Kiinnitykset

Suomen Kansallisbaletti 2001–, tähtitanssija 2009–
Norjan Kansallisbaletti 2000–01.
Tanskan Kuninkaallinen baletti 1997–2000.
Rostockin baletti 1995–97.
Bulgarian Kansallisbaletti 1993–95.

Vierailut: Kansallisbaletin vierailut Oulun kaupunginteatteri 2006, Macaon Kulttuurikeskus 2009, Singapore Arts Festival 2009, Kuopio Tanssii ja Soi 2009, Bolšoi-teatteri, Moskova 2013.

Roolit

Suomen Kansallisbaletissa: Solisti- ja päätehtävissä Anna Karenina: nimirooli (Alexei Ratmansky), Bajadeeri: Nikiya, Gamzatti (Natalia Makarova/Petipa), Coppélia: Swanilda (Marc Ribaud), Le Corsaire - Merirosvo: Gulnara (Ivan Liška / Petipa), Don Quijote: Mercedes (Patrice Bart/Petipa), Giselle: nimirooli (Sylvie Guillem/Coralli–Perrot–Petipa), Joutsenlampi: Odette/Odile (Rudi van Dantzig/Petipa–Ivanov), Joutsenlampi: Odette/Odile (Kenneth Greve), Kuinka äkäpussi kesytetään: Katherina (John Cranko), Lokki: Arkadina (John Neumeier), Lumikuningatar: Lumikuningatar, Lapin seita (Kenneth Greve), Manon: nimirooli (Sir Kenneth MacMillan), Napoli: Teresina, Pas de six/neljä naista (August Bournonville), Prinsessa Ruusunen: prinsessa Aurora, Syrene (Javier Torres/Petipa), Pähkinänsärkijä ja Hiirikuningas: Klaara (Wayne Eagling ja Toer van Schayk), Raymonda (Anna-Marie Holmes/Petipa), Romeo ja Julia: Julia (John Cranko), Scheherazade: Zobeide (Kenneth Greve), La Sylphide: Sylfidi (August Bournonville), Tuhkimo: nimirooli (Ben Stevenson), Tuhkimo - traaginen kertomus: Sisarpuoli (Terence Kohler) 
Stravinsky Violin Concerto (George Balanchine), Serenade (George Balanchine), Rubies (George Balanchine), Divertimento 15 (George Balanchine), Neljä luonnekuvaa: Sangviininen, Teema III (George Balanchine), Dominium (Tim Rushton), Four Sections (Ted Brandsen), Forgotten Land (Jiří Kylián), Stepping Stones (Jiří Kylián), Petite Mort: 5. pari (Jiří Kylián), A Million Kisses to my Skin (David Dawson), Seitsemäs sinfonia (Uwe Scholz), Double Evil (Jorma Elo), In the Middle, Somewhat Elevated (William Forsythe).
Muualla: Giselle: nimiosa, Pähkinänsärkijä: Makeishaltijatar, Joutsenlampi: pas de trois ja prinsessat, Don Quijote: Dryadien kuningatar ja Kitrin ystävätär, Prinsessa Ruusunen: Sininen lintu ja haltijatar. Lisäksi Maurice Béjartin, Serge Lifarin ja Rudolf Nurejevin teoksissa.

Lisätiedot

Luxemburgin kansainvälinen balettikilpailu, 2. sija 1993.
Varnan kansainvälinen balettikilpailu, juniorisarja 3. sija 1994.
Pariisin kansainvälinen balettikilpailu, juniorisarja 2. sija 1994.
Pro Dance -palkinto 2007.

Mukana esityksissä

Lumikuningatar 8.11.2014 14:00
Lumikuningatar 8.11.2014 18:00
Lumikuningatar 13.11.2014 19:00
Lumikuningatar 21.11.2014 19:00
Pähkinänsärkijä ja Hiirikuningas 9.12.2014 19:00
Pähkinänsärkijä ja Hiirikuningas 13.12.2014 14:00
Pähkinänsärkijä ja Hiirikuningas 20.12.2014 14:00