Nicholas Ziegler

Tähtitanssija

Suomen Kansallisbaletissa näytäntökaudella 2014-15: Don Quijote: Espada (Patrice Bart – Ludvig Minkus), Pähkinänsärkijä ja Hiirikuningas: Liisan kosija 1 (Wayne Eagling ja Toer van Schayk – Pjotr Tšaikovski), Pähkinänsärkijä ja Hiirikuningas: Herra Drosselmeier (Wayne Eagling ja Toer van Schayk – Pjotr Tšaikovski), Lumikuningatar: Lapin velho (Kenneth Greve – Tuomas Kantelinen), Onegin: Onegin (John Cranko – Pjotr Tšaikovski).

Koulutus

Hannoverin musiikki- ja teatterikorkeakoulu 1988–94, Münchenin musiikki- ja teatterikorkeakoulu 1994–97 opettajina mm. Franz Ziegler ja Heinz Manniegel.

Kiinnitykset

Suomen Kansallisbaletti 2001–, tähtitanssija 2009–
Dresdenin baletti 1997–2001.

Vierailut: Kansallisbaletin vierailut Cagliarin Teatro Lirico 2005, BBC:n Riot at the Rite -draamadokumentin kuvaukset Lontoossa 2005, Kööpenhaminan Summerdance-festivaali 2005, Macaon Kulttuurikeskus 2009, Singapore Arts Festival 2009, Kuopio Tanssii ja Soi 2009, Bolšoi-teatteri, Moskova 2013, Kansallisbaletin kesäkiertue 2014.

Roolit

Suomen Kansallisbaletissa: Pää- ja solistitehtävissä Anna Karenina: Vronski (Alexei Ratmansky), Bajadeeri: Solor (Natalia Makarova/Petipa), Coppélia: Méliès (Marc Ribaud), Don Quijote: Espada (Patrice Bart/Petipa), Giselle: Albrecht (Sylvie Guillem/Coralli–Perrot–Petipa), Joutsenlampi: Siegfried (Rudi van Dantzig/Petipa-Ivanov), Joutsenlampi: Siegfried (Kenneth Greve), Kuinka äkäpussi kesytetään: Lucentio (John Cranko), Lokki: Trigorin (John Neumeier), Lumikuningatar: Lapin velho (Kenneth Greve), Manon: Lescaut(Sir Kenneth MacMillan), Napoli: Golfo, Pas de six/kaksi miestä (August Bournonville), Onegin (John Cranko), Prinsessa Ruusunen: Prinssi Désiré (Javier Torres/Petipa), Pähkinänsärkijä ja Hiirikuningas: Prinssi (Wayne Eagling ja Toer van Schayk), Raymonda: Jean de Brienne (Anna-Marie Holmes/Petipa), Romeo ja Julia (John Cranko), Scheherazade: Shahryar (Kenneth Greve), Seitsemän veljestä: Juhani (Marjo Kuusela), Tšaikovski: nimirooli (Patrice Bart), Tuhkimo (Ben Stevenson), Tuhkimo - traaginen kertomus: Äitipuoli (Terence Kohler).
Stravinsky Violin Concerto (George Balanchine), Serenade (George Balanchine), Rubies (George Balanchine), Divertimento 15 (George Balanchine), Neljä luonnekuvaa: Sangviininen, Teema II (George Balanchine), Dominium (Tim Rushton), Viides sinfonia (Stefano Giannetti), Four Hands (Laszlo Berdo), Oracle (Glen Tetley), Voluntaries: Pas de trois (Glen Tetley), Kevätuhri (Vaslav Nijinsky), Polacca (Anna Laerkesen), A Million Kisses to my Skin (David Dawson), Stepping Stones (Jiří Kylián), Petite Mort: 1. pari (Jiří Kylián), Bella Figura (Jiří Kylián), Viime heinäkuu (Marilena Fontoura), Two Fast (Jorma Elo), Double Evil (Jorma Elo), Etudes (Harald Lander), Seitsemäs sinfonia (Uwe Scholz), Cornered (Nicolo Fonte), Ballet Pathétique (Jorma Uotinen), Minus 7 (Ohad Naharin), Deca Dance Helsinki (Ohad Naharin).
Muualla: Daphnis ja Chloë (John Neumeier), Pähkinänsärkijä (John Neumeier), Kevätuhri (John Neumeier), Giselle (Vladimir Derevianko), Kuinka äkäpussi kesytetään (John Cranko), Voluntaries (Glen Tetley), Huonosti vartioitu tyttö (Joseph Lazzini), Rot und Schwarz (Uwe Scholz), Vaaliheimolaiset (Tom Schilling), Paganini (Vladimir Vasiliev), Mahler (Mauro Bigonzetti).

Lisätiedot

Pro Dance -palkinto 2004.
Edvard Fazer -palkinto 2008.

Mukana esityksissä

Pähkinänsärkijä ja Hiirikuningas 18.12.2014 19:00
Pähkinänsärkijä ja Hiirikuningas 20.12.2014 14:00
Pähkinänsärkijä ja Hiirikuningas 20.12.2014 18:00